تبلیغات
تازه های فناوری - پاسارگاد
 
تازه های فناوری
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
تاریخچه ی جهان-پاسارگاد در ادامه مطلب...

 نمایی از  کورش   میراث جهانی  ‌ای از  برجای‌مانده از دوران  است که در ۸۵ کیلومتری شمال مرودشت در منطقهٔ پاسارگاد از توابع شهرستان پاسارگاد)(با مرکزیت سعادت ) استان  واقع شده‌است.

این مجموعه، پنجمین مجموعهٔ ثبت‌شده در فهرست  میراث جهانی در  است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در  برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. هر اثر که در فهرست جهانی یونسکو جای می‌‌گیرد طبق کنوانسیون میراث طبیعی و  باید از سوی کشور نگهدارندهٔ اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هرگونه اقدامی در به خطر افتادن آن ممنوع است .

  زادگاه  بوده است. خاندان ، که به رهبری  دوم (که از ۵۲۹ تا ۵۵۹ پیش از  سلطنت نمود) در سال ۵۵۰ پیش ازمیلاد، بر مادها پیروز شدند. بر پایهٔ سنت،  دوم این منطقه را به پایتختی انتخاب کرد زیرا در نزدیکی منطقه‌ای بود که بر ایشتوویگو  ماد پیروز شد. این اولین ، ‌های دیگری چون غلبه بر لیدی، نو، و  را به دنبال داشت.   بعداً توسط پسر او  (۵۲۲ تا ۵۲۹ پیش از ) و  اول (۴۸۶ تا ۵۲۱ پیش از ) تحکیم و گسترش یافت. از کوروش در به عنوان آزادی‌دهندهٔ  و کسی که یهودها را از تبعید بازگردانده یاد شده است.

در ۷۰ کیلومتری جنوب پاسارگاد،  پایتخت نمادین خود   ( شاعری این شهر را پرس پلیس نام نهاد ) را بنیان نهاد. تا هنگامی که  از مقدونیه در سال ۳۳۰ پیش از میلاد  هخامنشی را  کرد، پاسارگاد یک مرکز مهم‌ای باقی ماند. به گفتهٔ  ، مانند  و آریان ()، آرامگاه کوروش را محترم شمرده و آن را بازسازی 

در دوره‌های بعدی، از تل تخت همچنان به‌عنوان یک دژ بهره‌برداری می‌شد، حال آنکه کاخها متروک شده و از مصالح آن دوباره استفاده شد. از سدهٔ هفتم به بعد، آرامگاه کوروش به نام آرامگاه مادر سلیمان  می‌شد، و به یک مکان زیارتی تبدیل شد. در سدهٔ دهم یک مسجد کوچک در گرد آن ساخته شد، که تا سدهٔ چهاردهم از آن استفاده می‌شد. این محوطه توسط مسافرین طی سده‌ها بازدید شده، که باعث از دست رفتن تدریجی اجزا گوناگون آن گشته است .

 پاسارگاد نخستین پایتخت شاهنشاهی هخامنشی در قلب استان ، در دشت رودخانه پُلوار قرار دارد. نام شهر «اردوگاه » دلالت از موقعیت مکانی شهر دارد.
شهر توسط کوروش بزرگ (کوروش دوم) در سدهٔ ششم قبل از میلاد ساخته شد. محوطهٔ اصلی (۱۶۰ هکتار، حدوداً ۲.۷×۰.۸ کیلومتر) توسط یک منطقهٔ طبیعی بزرگ احاطه و محافظت شده است (حدوداً ۷۱۲۷ هکتار). محوطهٔ اصلی شامل این بناهای  است:

آرامگاه کورش بزرگ در جنوب؛ تل تخت (یا «تل تخت سلیمان»؛ سریر  سلیمان) و استحکامات، واقع بر یک  در شمال محوطهٔ اصلی؛ مجموعهٔ  در مرکز محوطهٔ اصلی، شامل بقایای:  دروازه (دروازه R)، تالار عمومی ( S)، قصرمسکونی (P)، و باغ  (چهار باغ). در منطقهٔ شرق یک بنای کوچک قرار دارد(۱۶×۱۶ متر) که یک پُل تشخیص داده شده است.

در شمال مجموعهٔ سلطنتی زندان سلیمان قرار دارد، یک برج ، باحدوداً ۱۴ متر  ارتفاع. ساخت این  مشخص نیست .

محوطهٔ اصلی شامل منطقهٔ حفاری‌شده است، اما پایتخت باستانی منطقه‌ای بسیار وسیعتر از این منطقه بوده و هنوز حفاری  است. در محوطهٔ حفاظتی اطراف، باقیمانده‌های دیگری نیز هستند: محدودهٔ  (حدوداً ۵۵۰-۵۳۰ پیش از میلاد)، و محوطه‌های تل نوخودی، تل خاری، تل سه آسیاب، دوتلان، که برخی از اینها متعلق به ماقبل  هستند، همینطور مدرسه یا کاروانسرا (سده ۱۴ ). در محوطهٔ حفاظتی همچنین پنج روستا وجود دارند که کشاورزان در آنها ساکنند.

 اثر مجموعه ی پاسارگاد،بنایی است که پیشتر مشهور به ((مشهد مادر سلیمان))بود و از سال ۱۸۲۰م. به بعد به عنوان آرامگاه کوروش کبیر مشخص شده است و چون گوهری در میان دشت خودنمایی می کند.

حدوداً در ۵۳۰ تا ۵۴۰  از سنگ آهکی به رنگ سفید ساخته شده است. بنای آرامگاه میان باغ های سلطنتی قرار داشته و از سنگ های  ، که درازای بعضی آنها به هفت متر می رسد،ساخته شده است. تخته سنگ های آرامگاه با بست های فلزی، به هم پیوسته بوده است.که بعدها آنها را کنده و  اند و اکنون جایشان به صورت  هایی دیده می شود که بیشترشان را تعمیر کرده اند.

بنای آرامگاه دو قسمت مشخص دارد، یکی سکویی ۶ پله ای که قاعده آن مربع مستطیلی به وسعت ۱۶۵ متر مربع است و دیگری اطاقی کوچک به وسعت ۵/۷ متر مربع که سقف شیب بامی دارد و ضخامت دیوارهایش به ۵/۱ متر می رسد. پایه  (۱۳.۳۵×۱۲.۳۰ متر) از شش لایه پلکانی تشکیل شده است، که از آنها اولی به بلندی ۱۷۰ سانتی متر، دومی و سومی ۱۰۴ سانتی متر، و سه عدد آخری ۵۷.۵ سانتی متر هستند. ارتفاع کلی  در حدود ۱۱ متر است. در ورودی آرامگاه در سمت شمال  قرار داشته و ۷۵ سانتی متر پهنای آن است.این درگاه کوتاه نیز دارای دو در  بوده که از بین رفته است. خزانهٔ آرامگاه، در بالاترین نقطه، شکل یک خانهٔ شیروانی  با یک ورودی کوچک در غرب را دارد. تا حدود صد سال پیش باور بر این بود که این  آرامگاه مادر سلیمان باشد و در دورهٔ اتابکان در زمان آل بویه با استفاده از ستونهای باقیمانده از کاخ‌های باستانی مسجدی با نام «مسجد اتابکی» در گرد آن ساخته و یک محراب کوچک در خزانهٔ آرامگاه کنده‌کاری شد. در دههٔ ۱۹۷۰ بقایای مسجد پاکسازی شده و تکه‌های تاریخی به نزدیکی  اصلی‌شان بازگردانده شدند. پس از کشته شدن  در  با ساکاها یا  شمالی، جسد وی را کرده و درون تختی از زر نهاده و اشیای مهم سلطنتی و جنگی او را در کنار وی گذارده بودند. در حمله ، یک شخص مقدونه ای در این آرامگاه را شکسته و اشیای آن را تاراج کرده و کالبد را گزند رسانده بود. در شیب سقف آرامگاه دو  ی بزرگ وجود دارد که برای سبک کردن سنگ ها و کم کردن از بار سقف ایجاد شده است و برخی اشتباها، جای نگهداری کالبد کوروش و  وی دانسته اند. آرامگاه کوروش در همه دوره هخامنشی مقدس به شمار می آمده این امر باعث گردیده که در دوران اسلامی هم این تقدس حفظ شود، اما تعبیر اصلی بنا دیگر مشخص نبوده است و از سوی دیگر  هم ساختن بناهای با عظمت سنگی را خارج از قوه بشری می دانسته اند و به حضرت سلیمان که دیوان را برای کارهای دشوار در خدمت داشته است، نسبت می داده اند. به همین جهت آرامگاه کوروش را هم از بناهای آن حضرت می شمردند و آن را به مادر او نسبت می دادند و ((مشهد مادر سلیمان)) می خواندند.

استحکامات دفاعی تل تخت

این استحکامات با وسعتی در حدود ۸۰۰۰ متر مربع بر روی ‌ای  در انتهای شمالی پاسارگاد قرار دارند. استحکامات مذکور  چهار دوره را به خود اختصاص داده است ساختارهای سنگی؛ عموماً مربوط به دورهٔ اول هخامنشی. ساختارهای خشتی؛ مربوط به دورهٔ دوم هخامنشی. ساختارهای خشتی و سنگی؛ مربوط به دورهٔ سلوکی و . ساختاری خشتی، آجری و سنگی؛ مربوط به اواخر دورهٔ  اول (سنگی) به روش بنایی خشک و با استفاده از قالبهای بزرگ سنگی و یک شیوهٔ اتصالی بنام آناتیروسیس (Anathyrosis)، که تمدنهای آسیای صغیر در سدهٔ ششم  با آن آشنا بودند، بنا شده‌است. نقشهٔ عمومی سکو یک متوازی‌الاضلاع با ابعاد تقریبی ۹۸×۷۹ متر و با تورفتگیهایی در کناره‌های شمالی و جنوبی، است. ارتفاع اصلی آن تقریباً ۱۵ متر بوده است. اولین مرحله از ساخت بنا توسط کوروش بزرگ انجام گرفته و با  وی در سال ۵۳۰ قبل از میلاد متوقف شد.

مجموعهٔ سلطنتی

این مجموعه در مرکز پاسارگاد قرار گرفته است واز تعدادی کاخ تشکیل شده که در اصل در محدوده مجموعهٔ باغها قرار دارند ( به «چهار باغ»). بدنهٔ اصلیکاخها از سالنهای‌دار تشکیل شده است. تالار عمومی (کاخ S) حدوداً در سال ۵۳۹ پیش از میلاد ساخته شده. تالار ‌دار آن دو ردیف چهار ستونی دارد. پایهٔ ستونها از سنگ سیاه هستند (۱.۴۳×۱.۴۳ متر)، و بدنهٔ آنها از سنگ آهکی سفید است. پایه ستونها ۱.۰۴ متر و بدنهٔ ستونها ۱۲.۰۶ متر ارتفاع دارند. سرستونها از سنگ سیاه بوده‌است. شواهدی موجوداست که سرستونها یک شیر مرکب، شاخ‌دار و یال‌دار، را  میداده است. کاخ یک سرسرا در هر طرف داشته است. برخی از نقوش برجستهٔ درگاه‌ها حفظ شده‌اند، که پیکر انسان و دیوها را می‌دهند. کاخ مسکونی کوروش دوم (کاخ P) بین سالهای ۵۳۰ تا ۵۳۵ پیش از میلاد بنا شده است. سالن ‌دار این کاخ (۳۱.۱×۲۲.۱ متر) پنج ردیف  و در هر ردیف شش دارد، و سرسرای پر ابهت آن در جنوب شرقی به ابعاد ۷۵.۵×۹.۳ متر است.کاخ دروازه در حدود شرقی محوطهٔ اصلی قرار دارد و شامل یک تالار ‌دار با نقشهٔ چهار ضلعی و ابعاد ۲۵.۵×۲۸.۵ متر است. این تالار ۸ ردیف  دارد. این تالار دو در ورودی اصلی در محور طولی کاخ و دو در فرعی در محور عرضی کاخ دارد.در یکی از چهار چوبهای دروازه، یک نقش برجستهٔ مشهور از یک پیکر انسان‌مانند که بالهایی دارد دیده می‌شود. این طرح که تنها نقش باقیمانده در کاخ دروازه است، مردی را  می‌دهد که ریش انبوه و چهار بال که رو به مرکز تالار دارد.کوشک‌های (پاویلیون‌ها) A و B که در شرق و جنوب باغ شاهی قرار دارند، احتمالاً دو ورودی به باغ سلطنتی بوده‌اند. از این دو، کوشک B بهتر حفظ شده است. این کوشک با ابعاد ۱۱.۷×۱۰.۱ متر از یک سکوی چهارضلعی از سنگهای آراسته تشکیل شده است .

آرامگاه کمبوجیه

آنچه از این بنا باقی مانده دیواری بلند به ارتفاع حدود ۱۴ و طول تقریبی ۷.۵ متر است. این بنا به بنای   در نقش رستم شباهت دارد در حالی که از نظر قدمت ، ‌تر و از نظر استحکام و فن ساخت نمایانگر اجرایی قوی‌تر از بنای   است .

محوطه مقدس

این محوطه که در ۳ کیلومتری آرامگاه کوروش و در غرب مجموعه پاسارگاد واقع شده است شامل تپه‌ای تاریخی و دو سکوی مجزای سنگی است. برخی از محققین  دارند که سکوی سوم ‌ای وجود دارد که تثلیث  باستانی ، اهوارامزدا، مهر و آناهیتا ، را نمایشگر است .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 8 اردیبهشت 1391
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:18 ق.ظ
Excellent blog here! Additionally your site rather a lot up fast!
What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host?
I want my site loaded up as quickly as yours lol
شنبه 21 مرداد 1396 05:35 ق.ظ
I think the admin of this web page is in fact working hard in favor of his web site,
for the reason that here every stuff is quality based information.
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:03 ب.ظ
Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;)
I may revisit yet again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich and
continue to help other people.
جمعه 6 مرداد 1396 10:20 ب.ظ
Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really loved surfing around your weblog posts.
After all I will be subscribing on your rss feed and
I am hoping you write again very soon!
جمعه 6 مرداد 1396 08:38 ب.ظ
Hi there, every time i used to check weblog posts here early in the
break of day, because i like to learn more and more.
پنجشنبه 29 تیر 1396 07:40 ق.ظ
I will immediately clutch your rss as I can't in finding
your email subscription hyperlink or newsletter service.
Do you've any? Kindly permit me recognise in order that I could
subscribe. Thanks.
چهارشنبه 31 خرداد 1396 07:43 ب.ظ
Loving the information on this site, you have
done great job on the articles.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 08:24 ب.ظ
A person essentially help to make severely posts I'd
state. This is the first time I frequented your website page and
to this point? I amazed with the research you made to
create this particular publish incredible. Great task!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:39 ب.ظ
Asking questions are really fastidious thing if you are
not understanding anything totally, but this paragraph gives good understanding
yet.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 09:08 ب.ظ
Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your blog.

Im really impressed by it.
Hi there, You've performed a fantastic job. I will
certainly digg it and in my opinion recommend to my friends.
I'm sure they'll be benefited from this website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Googleدر این وبلاگ
در كل اینترنت
Online User

.


سنجش میزان عشق
پورتال آلامتو

ویكی تولز جامع ترین مرجع ابزار وب فارسیبیست تمپ
Airfield Mayhem کد بازی جذاب و ه

Angry Birds Rio بازی جذاب پرندگان خشمگین

برای اجرای بازی آنلاین کلیک کنید

نسخه جدید بازی از راه رسید. بازی بسیار جذابی که در همان چند نسخه اول هم توانست هوادارن زیادی را در میان کاربران پیدا کند. این نسخه هم به سبک مدل های قبلی گرافیک مناسبی دارد در حالی که حجم بازی فوق العاده مناسب است.شما باید پرندگان اسیرشده را آزاد نمایید

برای شروع بازی

 

 

-