تبلیغات
تازه های فناوری - گسترش بلوتوث‌های مخرب در متروها
 
تازه های فناوری
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM

گسترش بلوتوث‌های مخرب در متروها


 

 

کافی است همین الان «بلوتوث‌» گوشی‌ تلفن همراه‌تان را در اتوبوس، مترو یا هر مکان عمومی و شلوغ دیگری که هستید روشن کنید. مطمئناً به محض روشن کردن آن در بین تصاویر، کلیپ‌ها و فایل‌هایی که به دستتان خواهد رسید تصاویری‌ را خواهید دید که از دیدن آنها تعجب خواهید کرد.
با وجود گذشت چندین سال از ورود این فن‌آوری به جامعه، فرهنگ این پدیده هنوز به درستی در میان مردم جا نیفتاده است و عمده فایل‌هایی که دست به دست می‌شود، محتواهای چندان پسندیده‌ای ندارند. فن‌آوری‌ها هر روز در حال ارتقا و توسعه هستند و این باعث متحول شدن جهان ارتباطی انسان‌ها شده است که گریزی از آنها نیست.
تلفن همراه از جمله این فن‌آوری‌های جدید به شمار می‌آید که از پدیده‌های نوظهور عصر الکترونیک و دنیای دیجیتال است و به ویژه دردهه اخیر به شدت جای خود را در افراد جامعه ایرانی و به ویژه جوانان باز کرده است. با وجود آنکه در سال‌های اخیر نیز تلاش‌هایی درباره فرهنگسازی و آسیب‌شناسی این پدیده شده است اما همچنان مخاطبان این رسانه محتواهای نامناسبی را با هم رد و بدل می‌کنند.

انحراف‌های فکری در کمین هستند

دکتر مجید ابهری، رفتارشناس در گفت‌وگو با تهران امروز این موضوع را تایید و به استفاده نادرست از بلوتوث اشاره می‌کند؛ «ورود هر فن‌آوری اگر بدون بسترسازی فکری و فرهنگی در جامعه صورت پذیرد به خاطر تقابل فرهنگی و نهادینه نشدن کاربرد ابزار فن‌آوری باعث بروز ناهنجاری‌های مختلف و متعددی خواهد گردید.
آپارتمان، خودرو، موبایل و اینترنت از شکل‌های مختلف و ابزارهای متفاوت فن‌آوری هستند که با هدف‌های مختلفی طراحی و وارد کشور شده‌اند. استفاده از این وسایل به دلیل عدم بسترسازی فکری و فرهنگی به کوره راه استفاده نادرست یا سوءاستفاده کشیده شده‌اند. یکی از مطرح‌ترین ابزارهای فن‌آوری‌های نوین همین بلوتوث است.
این فرآیند جهت انتقال سریع اطلاعات در شکل‌های تصویری، نوشتاری و موسیقایی به کار می‌رود. متاسفانه این ابزار هم مثل پدیده‌های نوین در کشور ما دچار سرنوشت بدی شده است. ممکن است از این فرآیند استفاده‌های علمی، فرهنگی و هنری نیز به عمل آید اما کل این ابعاد ۱۵ درصد بیشتر نیست.
۸۵درصد کاربری بلوتوث در ارسال موسیقی، تبلیغات، فیلم‌ها و تصاویری به کار می‌روند که جنبه سرگرمی داشته و در زندگی روزمره و درابعاد اقتصادی، فکری و فرهنگی هیچ گونه برآیندی ندارد.» این کارشناس نتایج یک پژوهش را مطرح و در ادامه از سهم عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی در این رابطه حرف می‌زند؛ «در یک پژوهش میدانی در ایستگاه‌های مرکزی مترو مثل صادقیه در طول نیم ساعت حدود ۴۷ موضوع توسط بلوتوث‌های مختلف دریافت گردید. اکثریت این مطالب آدرس‌ عرفان‌های دروغین، شیطان پرستان، تصاویر غیراخلاقی یا بد اخلاقی زیان‌آور فرهنگی بودند. از نگاه رفتارشناسی و جامعه شناسی مقصر اصلی نهادهای فرهنگی و اجتماعی همچون خانواده‌ها و رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیماست چرا که کاربرد اصولی، منطقی و عقلی فن‌آوری‌ها برای تسهیل امور روزمره و تعاملات منطقی و فرهنگی است. اما امروزه با آمارگیری سرانگشتی می‌توان به این واقعیت پی برد که بسیاری از نقل و انتقالات غیرمنطقی به‌وسیله بلوتوث انجام می‌گیرد.»
دکتر ابهری محتواهای این بلوتوث‌ها را در چند دسته تقسیم بندی می‌کند؛ «در ارزیابی محتوای پیام‌های بلوتوثی به محورهای زیادی برخورد می‌کنیم. اول اینکه عکس‌ها، فیلم‌ها و کلیپ‌هایی که اکثریت آنها دارای جنبه‌های منفی هستند و افکار جوانان را به سمت انحراف سوق می‌دهند. در مورد دوم آدرس‌ها و تبلیغات عرفان‌های دروغین به ویژه شیطان پرستان است که اجازه تبلیغات علنی در جامعه ندارند. دسته سوم شایعات، لطیفه‌ها و شعارهای زننده‌ و غیراخلاقی است که توسط شبکه‌های ضد انقلاب و عوامل ناتوی فرهنگی تولید و تکثیر می‌شود. دسته آخر هم پیام‌های تبلیغاتی مجازی است که از سمت سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برای مخاطبان ارسال می‌شود. متاسفانه امروز نهادهای متولی ابزارهای جایگزین تدارک ندیده‌اند و هنوز پدیده‌ای مثل بلوتوث در دست کسانی است که استفاده‌های غیرمنطقی و ضداخلاقی انجام می‌دهند.»

انتقال صحنه‌های حوادث اجتماعی آسیب‌های عمیقی دارد

ابهری درباره راهکارهای مقابله با آسیب‌های این موضوع می‌گوید: «ارائه آموزش‌های لازم به نوجوانان و جوانان و آموزش نهادهای متولی به ویژه صدا و سیما در جهت کاربرد اصولی و درست و جایگزین نمودن فرستنده‌هایی که به وسیله آنها بلوتوث‌های سازنده‌ای ارسال شود، بهترین راهکارهای جلوگیری از آسیب‌های این پدیده است.»
دسته دیگر از موضوعاتی که در بلوتوث‌های رد و بدل شده چند وقت اخیر مشاهده می‌شود، فیلم‌ها و تصاویری است که از صحنه‌های خشونت آمیزی همانند درگیری‌ها و تصادفات بین مخاطبان توزیع می‌شود. ابهری درباره تبعات منفی این موضوع هم هشدار می‌دهد؛ «توزیع کلیپ‌های بعضی از حوادث و موضوعات به وسیله بلوتوث با حمایت شبکه‌های ایجاد شایعه و هراس اجتماعی و التقاط فکری در جامعه روی می‌دهد. عدم دریافت و مقابله با ارسال این گونه فیلم‌ها و فایل‌ها باید در دستور کار همه قرار بگیرد و فیلم‌هایی مثل حادثه سعادت‌آباد یا جنازه بعضی از مقتولان دست به دست نشود. چراکه عوارض ناشی از دست به دست شدن این موارد نه تنها زیان‌های موقت دارد بلکه در طولانی مدت باعث آسیب‌های شدید اجتماعی می‌شود.»

هدف ارزش‌های دینی جوان‌هاست

رئیس انجمن مددکاری ایران نیز با تایید آمار غیراخلاقی، غیرشرعی و مخرب بودن ۸۰ درصد از بلوتوث‌های رد و بدل شده در میان نوجوانان و جوانان از پیامدهای اجتماعی و فرهنگی این حادثه اظهار نگرانی می‌کند؛ «متاسفانه استفاده نامناسب از فن‌آوری‌های نوین نظیر فضاهای مجازی، اینترنت، چت و بلوتوث جامعه ما را تهدید می‌کند و این تهدیدات در خلأ کم کاری‌ها در حوزه هویت دینی و فرهنگی اتفاق می‌افتد.
وی افزود: در حال حاضر استفاده از فن‌آوری بلوتوث به دلیل ویژگی‌های خارج و امکان رد و بدل کردن اطلاعات بدون فیلتر و سانسور برای قشر نوجوان و جوان ما جذابیت دارد و بیشتر جوانان و نوجوانان در جمع‌های دوستانه به رد و بدل کردن بلوتوث، فیلم‌ها و عکس‌هایی که به طور عمده غیراخلاقی و مخرب است، مبادرت می‌ورزند.»
دکتر موسوی چلک ادامه می‌دهد: «متاسفانه شواهد حاکی از آن است که این بلوتوث‌ها حتی ارزش‌ها و مبانی دینی و اعتقادی را نشانه رفته است. تقویت ارزش‌های دینی و هویت دینی و اسلامی، بانشاط‌سازی جامعه، برگزاری و تولید بلوتوث از آیین‌ها، مراسم و آداب و رسوم ایران اسلامی و ارتباط بین نسلی منتج به کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله بلوتوث‌های غیراخلاقی می‌شود. اگر ارزش‌های دینی و فرهنگی در نوجوانان و جوانان تقویت شود، به مثابه درختی تنومند با ریشه‌های عمیق و در هم تنیده‌ای است که حتی در مقابل توفان‌های سهمگین و سیل مقاومت می‌کند و خلأ ارزش‌های دینی همانند نهالی است که فاقد ریشه است و حتی توان مقاومت در مقابل یک نسیم را ندارد.»

بلوتوث‌های غیراخلاقی جوان‌ها را به طرف بی‌بندوباری ترغیب می‌کند

مدیرکل سابق دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی در ادامه از با تعارض بودن این بلوتوث‌ها با آموزه‌های دینی می‌گوید: «متاسفانه ناتوی فرهنگی که در گذشته از آن با عنوان تهاجم و شبیخون فرهنگی نام برده می‌شد، با ابزاری هم چون ماهواره و بلوتوث با برنامه‌ریزی مشخص برای تضعیف بنیان‌های دینی و ارزش‌های اسلامی قشر جوان، حوزه‌های فرهنگی را مورد هدف قرار داد و حتی با تولید بلوتوث‌هایی به مقابله با ارزش‌های دینی و زیر سوال بردن اعتقادات دینی برخاسته است.»
موسوی چلک با اشاره به اینکه در جامعه ما ابتدا فن‌آوری رواج می‌یابد و مدت‌ها طول می‌کشد تا فرهنگ استفاده درست از آن رواج یابد، می‌گوید: «براساس شواهد و آمار در حال حاضر آثار مخرب بلوتوث‌ها بیش از آثار مثبت آن است. شواهد نیز حاکی از آن است که بلوتوث‌ها به طور عمده مبنای غیراخلاقی، غیرشرعی و مخرب دارد.»
رئیس انجمن مددکاری ایران دلایل رواج این بلوتوث‌ها در میان قشر جوان را تخلیه نامناسب هیجانات و انرژی، کم کاری در حوزه‌های فرهنگی و اعتقادی وجذابیت‌های کاذب این فن‌آوری می‌داند؛ «نبود اطلاع رسانی درست درباره استفاده مناسب از بلوتوث و یک سری بی‌توجهی خانواده‌ها باعث این مسئله شده است. به عنوان مثال وقتی گوشی تلفن همراه در اختیار نوجوان راهنمایی و دبستانی قرار می‌گیرد، بی‌گمان به دلیل ناآگاهی و تاثیر گروه همسالان به سمت و سوی رد و بدل بلوتوث‌های غیراخلاقی می‌رود. علاوه بر این که وقتی تبلیغات نصف قیمت بودن ارسال پیامک در نیمه شب در صدا و سیما پخش می‌شود عده‌ای با هدف سوء از آن استفاده می‌کنند و بی‌گمان همه این پیامک‌ها برای مسائل کاری در نیمه شب زمان مناسبی نخواهد بود اما سود در این میان حرف اول را می‌زند و کسی به دنبال آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن نیست.»
موسوی با اشاره به پیامدهای اجتماعی این بلوتوث‌های غیراخلاقی می‌گوید: «مهم‌ترین پیامد آن وابستگی روانی فرد به این بلوتوث‌ها و اختلالات روانی در فرد است علاوه بر این که این بلوتوث‌ها به تضعیف ارزش‌های دینی و اعتقادی در نوجوانان و جوانان منجر می‌شود. بررسی‌ها حاکی از آن است که آثار مخرب بلوتوث‌های غیراخلاقی تشویق و ترغیب و راهنمایی قشر نوجوان و جوان به سمت بی‌بندوباری و فساد اخلاقی و در نهایت گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
شنبه 18 شهریور 1396 02:08 ب.ظ
What's up, yup this paragraph is in fact good and I have learned
lot of things from it concerning blogging.
thanks.
شنبه 21 مرداد 1396 04:41 ق.ظ
Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after
I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless,
just wanted to say wonderful blog!
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:08 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and
will often come back down the road. I want to encourage yourself to
continue your great posts, have a nice weekend!
جمعه 6 مرداد 1396 05:55 ب.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our entire community will be
thankful to you.
شنبه 31 تیر 1396 05:07 ق.ظ
I delight in, result in I discovered just what I was taking
a look for. You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
پنجشنبه 29 تیر 1396 02:48 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog.

It's simple, yet effective. A lot of times
it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and appearance.
I must say you've done a very good job with this. Also, the blog loads very quick for me on Firefox.
Superb Blog!
پنجشنبه 29 تیر 1396 01:29 ق.ظ
Hello to every one, it's genuinely a nice for me to visit this site, it consists
of useful Information.
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:59 ب.ظ
I think that everything typed made a lot of sense.
But, what about this? what if you were to write
a awesome headline? I ain't saying your information isn't solid.,
however suppose you added a title to maybe get a person's attention? I mean تازه های فناوری - گسترش بلوتوث‌های مخرب در
متروها is kinda plain. You could peek
at Yahoo's front page and see how they write post headlines to get viewers to click.
You might add a video or a picture or two to get readers interested about what you've written. In my opinion, it could bring your website a little bit more interesting.
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:38 ق.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job
and our entire community will be thankful to you.
یکشنبه 11 تیر 1396 11:43 ب.ظ
I needed to thank you for this excellent read!! I absolutely loved every
bit of it. I've got you book-marked to check out new things you post…
پنجشنبه 18 خرداد 1396 09:16 ب.ظ
Right here is the right site for anyone who really wants to understand this topic.
You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
You certainly put a new spin on a topic that's been written about
for years. Excellent stuff, just wonderful!
دوشنبه 1 خرداد 1396 09:41 ب.ظ
Hey! This is kind of off topic but I need some help from
an established blog. Is it tough to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Many thanks
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 10:01 ق.ظ
This piece of writing provides clear idea in favor of the new viewers of blogging, that really how to do blogging
and site-building.
دوشنبه 28 فروردین 1396 10:45 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:45 ب.ظ
What i do not understood is in truth how you are not really a lot more neatly-liked
than you might be right now. You're so intelligent.
You already know therefore significantly when it comes to
this matter, made me in my view imagine it from a lot of
various angles. Its like women and men don't seem to
be interested unless it's something to do with Girl gaga!
Your own stuffs great. At all times care for it up!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:40 ق.ظ
Greetings! I've been following your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a
shout out from Huffman Tx! Just wanted to
say keep up the great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Googleدر این وبلاگ
در كل اینترنت
Online User

.


سنجش میزان عشق
پورتال آلامتو

ویكی تولز جامع ترین مرجع ابزار وب فارسیبیست تمپ
Airfield Mayhem کد بازی جذاب و ه

Angry Birds Rio بازی جذاب پرندگان خشمگین

برای اجرای بازی آنلاین کلیک کنید

نسخه جدید بازی از راه رسید. بازی بسیار جذابی که در همان چند نسخه اول هم توانست هوادارن زیادی را در میان کاربران پیدا کند. این نسخه هم به سبک مدل های قبلی گرافیک مناسبی دارد در حالی که حجم بازی فوق العاده مناسب است.شما باید پرندگان اسیرشده را آزاد نمایید

برای شروع بازی

 

 

-